fallback

Обама: Русия не иска военен конфликт със САЩ

Пред украинското правителство обаче не стои само сепаратисткият проблем, а и икономическият, пише Washington Post

11:12 | 17.04.14 г. 22
Автор - снимка
Създател

Русия не желае военен конфликт със САЩ в рамките на конфликта с Украйна, смята американският президент Барак Обама. „Те (руснаците) не се интересуват от военен конфликт с нас; ние не се нуждаем от война", заяви Обама в интервю за телевизионния канал CBS, който публикува част от разговора онлайн в сряда. "Това, което ни трябва, е страни като Украйна да може да имат нормални отношения със съседите си“, казва още Обама. По думите му е "абсолютно ясно", че Русия е нарушила териториалния суверенитет на съседната ѝ държава и подкрепя "недържавни милиции" в южната и източната част на Украйна.

Американският правителствен говорител Джей Карни междувременно потвърди на борда на президентския самолет Air Force One, че САЩ "напълно" подкрепят мерките, обявени от НАТО в сряда за военни подкрепления по източните граници на алианса. Той отново призова Украйна да предприеме стъпки, с които да създаде "закон и ред". Това обаче следва да се направи по отговорен начин, смята той. 

Междувременно САЩ се готвят "активно" за нови санкции срещу Русия, както добави Карни. Те биха могли да бъдат обявени в четвъртък, ако планираната среща в Женева не донесе желания напредък. Карни обаче не поясни дали тези санкции ще бъдат обявени преди или след срещата и дали те биха могли да бъдат насочени не само срещу физически лица и фирми, но и срещу цели браншове в Русия.

Междувременно представители на западните страни и Русия си спретнаха скандал в Съвета за сигурност на ООН по отношение на доклада на ООН за положението с човешките права в Украйна. Руският посланик в ООН Виталий Чуркин разкритикува доклада, в който се казва, че рускоезичното население в източната част на Украйна не е жертва на нарушения на човешките права, и го нарече в сряда вечер "едностранчив". „Проучването не отразява справедливо положението на рускоезичното население в страната“, заяви Чуркин.

Британският посланик Марк Лайъл Грант обаче подчерта, че според констатациите на комисариата по правата на човека „не съществуват нито широко разпространени, нито систематични" атаки срещу етническите руснаци в Украйна. По този начин се подкрепят и резултатите от други независими институции като Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която също не е намерила нито едно доказателство за заплахи.

От своя страна, американският посланик в ООН Саманта Пауър отново призова Русия да изтегли войските си от границата с Украйна. Москва трябва да преустанови "всички свои усилия за дестабилизиране на Украйна".

Докладът на ООН бе публикуван във вторник в Женева. В него пише, че няма достоверни доказателства, че рускоезичните жители в източната част на Украйна са станали жертва на нарушенията на човешки права. Докладът се основава на две мисии за наблюдение преди 2 април, тоест преди опасното влошаване на ситуацията в Източна Украйна. Въпреки че ситуацията е "напрегната" по това време, тя оправдава "липсата на действие на която и да е страна", се казва в доклада.

Ситуацията в Украйна остава напрегната. Въоръжени сепаратисти нападнаха в сряда база за Националната гвардия в източната част на страната, по информация от Министерството на вътрешните работи. Войниците, базирани в Мариупол, са дали предупредителни изстрели, се казва в изявление. Не стана ясно обаче дали има ранени. Според министерството проруските демонстранти са приканили войниците да се присъединят към техния бунт срещу преходното правителство в Киев и са се опитали да влязат в помещенията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:33 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още